Higiena

implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Jako jeden z nielicznych gabinetów w Polsce, oferujemy Naszym pacjentom innowacyjny program higienizacji.

Wdrożyliśmy w Smile Team Dental Clinic program kompleksowej ochrony przyzębia.

Wszystkie zabiegi higienizacyjne są dostosowywane do indywidalnych potrzeb pacjenta.

Jest to szereg zabiegów, które wykonywane są w gabinecie higieny przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną w celu oceny stanu przyzębia i leczenia stanów zapalnych dziąseł.

Bardzo istotnym elementem programu jest uświadomienie pacjentowi jego potrzeb higienizacyjnych , określenie oraz monitorowanie trzech wskaźników API, PBI i CPITN.

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie higieny, dyplomowana higinistka stomatologiczna przeprowadza badanie pacjenta, wykonuje zdjęcia wewnątrzustne i oblicza wskaźniki API, PBI i CPITN, które pozwalają ocenić:

  • wskaźnik higieny jamy ustnej (API- Aproximal Plaque Index) – badana jest ilość płytki, a tym samym jakość higieny.Wynik podajemy w procentach. Wynikiem optymalnym jest wynik poniżej 20%.
  • wskaźnik krwawienia (PBI- Papilla Bleding Index) – badana jest kondycja dziąseł i poziom ewentualnego zapalenia. Jest to rzeczowy wskaźnik kontroli i przebiegu choroby/zapalenia. Wynik podajemy w procentach. Wynikiem optymalnym jest osiągniecie wartości wskaźnika poniżej 10%.
  • wskaźnik CPITN – określa potrzebę leczenia periodontologicznego, określaną w 5-stopniowej skali (od 0 do 4). Badanie przeprowadza się mierząc głębokość szczeliny/kieszeni przyzębnej każdego zęba. Odnotowuje się najgłębsze pomiary w celu określenia potrzeb specjalistycznego leczenia u lekarza peridodontologa.
implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Wyniki badania są omawiane i wyjaśniane indywidalnie z każdym pacjentem w celu uświadomienia kondycji przyzębia i ewentualnej konieczności podjęcia leczenia. Działania te są uzależnione od wyniku badania stanu przyzębia. W przypadku gdy wskaźniki API, PBI i CPITN znajdą się poniżej normy, zaleca się przeprowadzenie dwuetapowej higienizacji, co pozwala uzyskać optymalny efekt terapeutyczny.

Przy dobrym stanie przyzębia (wskaźniki powyżej normy) można przeprowadzić standardowy, jednoetapowy zabieg oczyszcznia zębów.

Na zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów składaja się:

  • skaling – delikatne mechaniczne usunięcie złogów nazębnych ( przy użyciu skalera ultradźwiękowego ) i ręcznie ( przy użyciu narzędzia ręcznego- kirety). Zabieg w razie potrzeby może być wykonany w znieczuleniu miejscowym;
  • polishing – dokładne polerowanie powierzchni zębów (za pomocą szczoteczek i past polerskich o różnej gradacji). Zabieg ten ma na celu usunięcie przebarwień i osadów (najcześciej z herbaty, kawy,tytoniu) i skuteczne wygładzenie, gdyż tylko dokładnie wypolerowane szkliwo jest mniej podatne na wtórne odkładnie się płytki bakteryjnej;
  • fluoryzacja – czyli zastosowanie odżywki ( nie zawsze z dodatkiem fluoru) , która wspomaga leczenie zębów i dziąseł.
implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Idea profilkatyki „lepiej zapobiegać niż leczyć” przejawia się głównie poprzez edukację pacjenta.

Wykonanie zabiegu to nie wszystko!

Niezwykle ważne jest, aby pacjent potrafił samodzielnie utrzymać osiągnięte rezultaty.

Dlatego, każdy pacjent po pierwszym zabiegu otrzymuje indywidualnie dopasowane przez higienistkę, profesjonalne akcesoria do higieny jamy ustnej, wraz ze szczegółowym instruktażem ich użytkowania.

Regularne wizyty w gabiencie higieny, które są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta , nie tylko pozwolą cieszyć się czystym uśmiechem, ale również skutecznie zmniejszą podatność na stany zapalane w obrębie przyzębia. Nieleczone dolegliwości ze strony dziąseł, często są przyczyną powstawania chorób ogólnoustrojowych lub mogą je nasilać. Systematyczność wizyt jest wskazana nawet dla pacjentów, ze zdrowym przyzębiem w celu kontroli i zachowania dobrej higieny jamy ustnej, a przede wszystkim skutecznej profilaktyki.

Według szacunków Instytutu Pentor, aż 42% dorosłych Polaków uskarża się na problemy z dziąsłami. Schorzenia przyzębia uznawane są za najczęstszy po próchnicy powód przedwczesnej utraty zębów. Czynnikiem zapalenia dziąseł i przyzębia jest zalegająca płytka bakteryjna, która po ok 48 godzianch zamienia się w kamień nazębny czyli doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Niewielu pacjentów ma świadomość, że pozornie tak błahe dolegliwości, jak krwawienie dziąseł czy nieświeży oddech, mogą być objawem zapalenia dziąseł. Nieleczone może przerodzić się w znacznie groźniejsze zapalenie przyzębia ( popularnie zwane paradontozą ).

Prawidłowa profilaktyka i higiena jamy ustnej zapewnia lepsze i długotrwałe efekty leczenia, zapobiega próchnicy i zapaleniu dziąseł.

Air Flow Prophylaxis Master

To nowość w rękach naszych higienistek.
Jest to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do profesjonalnej higienizacji.

implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Dzięki Air Flow® Prophylaxis Master zabieg higienizacji jest delikatniejszy, nieprzyjemne uczucia zmniejszone są do minimum. Urządzenie wykorzystuje podgrzewaną wodę zmniejszając tym samym wrażliwość śródzabiegową na bodźce termiczne. Niezwykle delikatny piasek nie pozostawia na zębach chropowatej powierzchni, co pozwala dłużej utrzymać zęby w czystości, nie podrażnia błon śluzowych, a zawarta w nim chlorheksydyna działa antybakteryjnie. Specjalne końcówki umożliwiają uczyszczanie zębów z koronami protetycznymi oraz implantów, nie uszkadzając ich powierzchni.

Stosowany w piaskowaniu proszek AIRFLOW ® Plus komfortowo i skutecznie usuwa biofilm naddziąsłowo i poddziąsłowo niedopuszczając do powstania chorobótwórczego kamienia nazębnego.

A wszystko po to, aby zdrowym uśmiechem cieszyć się jak najdłużej.

implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Zapraszamy do umawiania wizyt do naszych higienistek:

  • dyplomowana higienistka – Maria Garasimowicz ( Waś)
  • dyplomowana higienistka – Oksana Kowalczuk

Prosimy o zarezerwowanie na jedną wizytę około 60 minut. Wizyty higienizacyjne pierwszorazowe trwają zazwyczaj 60-90 minut.

® opracowanie: dyplomowana higienistka Maria Garasimowicz

Scroll to Top